Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Gyógynövények téli bajok ellen

2022. 01. 05. 09:00
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
Készítsünk citromfű teát a téli depresszió ellen, vegyünk gyógynövényes fürdőt, kenjük be száraz, irritált bőrünket a homoktövis magolajával, erősítsük immunrendszerüket fokhagymával, de a nátha, a köhögés, a láz ellen is hasznos tanácsokkal szolgálunk.

Immunrendszerünk megerősítése

Az ünnepek előtti nagy forgatagban, a vásárlás és munka által ránk rótt terhek hatása alatt kevésbé figyelünk immunrendszerünk megerősítésére. Törekedjünk a helyesen kialakított, valamint arányaiban is megfelelő fehérjék, szénhidrátok, zsírok, vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok, flavonoidokban bővelkedő étrend kialakítására. A helyes táplálkozás védőpajzsként szolgálhat a szervezetünkbe bekerülő kórokozók támadásaival szemben. Az immunrendszert kedvezőtlenül befolyásolja a fehér cukor, a zsíros ételek, a gyakran fogyasztott húsételek, valamint az olyan ételek fogyasztása is, amelyek bevitele után a szervezet hosszú ideig az emésztéssel van elfoglalva.
 A könnyű ételek (zöldségfélék, friss gyümölcsök) többletenergiát adnak, frissen maradunk és vitaminszükségletünket is ki tudjuk elégíteni. A téli időszakban is megoldható megfelelő táplálékkiegészítők fogyasztásával a napi szintű vitamin- és ásványianyag-bevitel. Lehetőség szerint gyógynövény alapú, tartósítószertől mentes, természetes készítményeket vásároljunk. Javasolt a napraforgó, a tökmag, a földimogyoró, a dióbél rendszeres fogyasztása, de a gabonafélék minden formája is jótékony hatással van szervezetünkre. Alacsony kalciumszint mellett ugyancsak könnyebben megbetegedhetünk, ezt pótolhatjuk petrezselyemgyökérrel, zellerrel, karalábéval, sárgarépával, fügével vagy mazsolával. 
A fokhagyma elsősorban természetes antibiotikus, antibakteriális hatású, mely a szájüregben, a garatban, a gégében a legkifejezettebb. A főzés tönkreteheti a gyógynövényben lévő antibiotikus hatású anyagokat, ezért igyekezzünk nyersen alkalmazni.
Hazánk egész területén megtalálható a vadrózsa és a csipkebogyó az erdőkben, cserjésekben. Fő hatásait gyógyító vitaminjai, főként magas C-vitamin tartalma adja, melyet bogyójából nyernek. Ezenkívül A-, B-, K-, P-vitamint, vasat, magnéziumot tartalmaz. Megfázás, influenza esetén segíti a szervezet ellenálló képességét, a belőle készített teák, szörpök, lekvárok formájában is erősíti a szervezetet. A belőle készült teát áztatott formában használjuk!
A fekete ribizli levelének és termésének fogyasztásával a C-vitamin bevitelünket emelhetjük meg, lázunkat is csillapíthatjuk, de gyulladáscsökkentést és méregtelenítő folyamatokat is elérhetünk vele. 
A bazsalikom közismert fűszer és gyógynövény, a népgyógyászat régóta ismeri, puffadás gyógyítására gyakran alkalmazzák. Fertőzés elleni szer, légzőszervi megbetegedéseknél köhögéscsillapító hatású. Nyugtatja az idegrendszert, depresszió, fáradékonyság, idegfeszültség és fejfájás esetén is alkalmazhatjuk.
A homoktövis védi és erősíti az immunrendszert, növeli szervezetünk védekezőképességének hatékonyságát, késlelteti az öregedési folyamatokat. Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer-erősítő, javítja az általános egészségi állapotot. Nagy C-vitamin-tartalma miatt ideális megfázások kezelésénél.
homoktövis
Homoktövis

Alvászavar ellen

Vászonzacskóba tegyünk 5 dkg levendulát, 2 dkg citromfüvet, majd erre engedjünk egy kád vizet. Akinek nem magas a vérnyomása, tegyen hozzá 2-3 kanál tengeri sót. Pihenjünk a vízben 20-25 percig. A gyógynövény elősegíti idegeink megerősödését, és ha utána citromfüves teát fogyasztunk, az hozzájárul a nyugodt éjszakai álomhoz. Ha a gyógynövényes fürdőkről részletesen olvasnánk még, itt tehetjük. Álmatlanság ellen még nagyon hasznos lehet a macskagyökér, az orbáncfű, a galagonya. A kamillateát nyugtató hatása miatt évezredek óta használják az alvás elősegítésére. Lefekvés előtt igyunk meg belőle egy csészével.

Téli depresszió és fáradtság ellen

Tünetei közé tartozik a fáradtság, az alvászavar (álmatlanság vagy éppen túl sok alvás), az energiahiány, a szorongás, az ingerlékenység, a libidócsökkenés, az édességek iránti sóvárgás és a testsúlygyarapodás. A lelki eredetű betegségek nem gyógyulnak varázsütésre. Keressünk magunknak olyan gyógynövényeket, melyek erősítik idegeinket és pozitív irányba hangolnak. Tartós, komoly, súlyos terhelés idején, amikor testi-lelki erőnk maximumát kell nyújtanunk, a feladatok és gondok súlya alatt már aludni sem tudunk, az alábbi teakeverék használata segíthet: citromfű, kamilla, levendula, macskagyökér, komló, bazsalikom. A pihenést azonban nem pótolja semmi, nincs helyette csodaszer. Figyeljünk arra, hogy eleget mozogjunk, olyan sportot, kikapcsolódást válasszunk, mely nemcsak fizikai, testi szinten hat, hanem a lelki feszültség oldását is segíti.

Nátha, torokgyulladás, köhögés, láz

A megfázások kellemetlen velejárói kevés embert kerülnek el a hideg hónapokban. Légúti megbetegedésre, és náthára használjunk bodzavirágot, borsmentát, citromfüvet, kakukkfüvet, kamillavirágot. Főzzünk belőlük teát, vagy készítsünk gyógynövényes fürdőt is otthon. Torok és garatgyulladás esetén a gyulladást csökkenteni és a lázat csillapítani az alábbi gyógynövényekkel tudjuk: ánizs, izsópfű, kamilla, körömvirág, kakukkfű, lándzsás útifű, orvosi zsálya, rozmaring, szurokfű. Köhögés, rekedtség esetén köptetőbe használható az akácvirág, a borostyán, a cickafarkfű, a fekete bodza virága, a kökényvirág, a mezei zsurló, vagy a vízitorma is. Inhalálás céljából arcüreggyulladás esetén előszeretettel használhatjuk a kamillát, a kakukkfüvet, az édesköményt, a levendula virágát, és a szurokfüvet.
A lázas beteg az intenzívebb verejtékezésnek köszönhetően hajlamosabb a kiszáradásra, ezért a folyadékpótlásra fokozottan figyelni kell. Láz esetén izzasztásra vagy lázcsillapításra jó választás lehet a hársfavirág, a fekete ribizli levele, a borsmenta, a napraforgó sziromlevele, a kamilla, a zsálya és a citromfű is. Zsálya, fekete bodza és hársfa azonos arányú keverékét forrázzuk le, és miután langyosra hűlt, citrommal ízesítsük.
Kamilla
Kamilla tea

Száraz bőr elleni védekezés

Amikor a levegő páratartalma alacsony - és ez télen gyakran előfordul - a bőrünk nedvességet veszít, így gyakran kiszáradhat. Száraz, vízhiányos, feszülő bőr esetén ajánljuk az aloe verát, a csipkebogyót, a kamillát, a körömvirágot, vagy az orbáncfüvet. A körömvirág-alapú krémek gyulladáscsökkentőek, a kamilla sem csak teaként hat, az arc- és hajápolásban is hasznos. Az orbáncfű olaja bőrnyugtató, fertőtlenítő hatású, ekcéma és rosacea esetén is alkalmazható. Naponta többször is alkalmazhatjuk az érzékeny területeken, irritált, nagyon száraz bőr esetén a homoktövis magolaját.
Felhasznált irodalom:
Németh Imrévé Éva: Gyógynövény ABC
Képek: pixabay
 
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...

Sárvári akciós ajánlatok

Merítsen erőt a természetből, a tavasz kirobbanó frissességéből Sárváron, ahol testközelben tapasztalhatja meg a természet energiáit. Az Ensana Thermal Sárvár ajánlatait most 15%-os SZÉP kártya kedvezménnyel foglalhatja le.Megnézem