Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Húgyúti fertőzések ellen gyógynövényes ülő- és lábfürdővel

2022. 03. 23. 09:00
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
A köznyelvben csak felfázásként emlegetjük azt a betegséget, mely több szervünket is érinthet, és ha nem kezeljük időben az elhúzódó gyulladást, súlyos következményei lehetnek. Gyógynövényes és konyhasós ülőfürdővel, forró teával enyhíthetjük a fájdalmakat.

Mely tünetek esetén gyanakodhatunk felfázásra?

Persze a hideg is okozhat hólyaghurutot, többnyire azonban nem ez történik. Ezeket a gyulladásokat a húgycsőben megtelepedő és elszaporodó baktériumok okozzák, de hormonális változások, és a pajzsmirigyműködés zavarai is előidézhetik és fokozhatják a bajt, emellett a női ciklus szakaszai is befolyásolhatják. Ha égő, csípős fájdalmat érzünk vizeletürítéskor, gyakori és sürgető a vizelési inger, zavaros a vizelet, vagy legyengült az immunrendszerünk, gyanakodhatunk felfázásra.

Húgyúti betegségek

A hólyaghurut a húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladása, hátterében vírusok, gombák, de az esetek nagy részében baktériumok állnak. A nők fogékonyabbak az alulról fertőződésre,húgycsövük ugyanis rövidebb, emiatt könnyebben feljuthatnak a kórokozók. Ezek közfürdőkben, strandon, uszodában is bekerülhetnek szervezetünkbe. Ha ilyen helyen járunk, célszerű ha még az előtt  elmegyünk pisilni, mielőtt elhagynánk a fürdőt. Ezzel az esetleg a húgycsőbe került kórokozókat jó eséllyel el tudjuk távolítani.
Érdemes az ilyen tüneteket komolyan venni, mert ha nem kezeljük időben, ha nem táplálkozunk kiegyensúlyozottan, kialakulhat vesemedence- és vesegyulladás.

Lábfürdő

Ha hideg a lábunk, csökkenhet a szervek ellenálló képessége, mert ez megzavarja a vérkeringést. Ezért nem árt időnként otthon meleg lábfürdőt készíteni magunknak. Egy vödör vagy lavór 39 fokos vízben áztassuk 15-20 percig lábunkat. A meleg lábfürdő a talp reflexzónáin keresztül képes kifejteni hatásait, és megelőzésképp is alkalmazható. 

Gyógynövényes ülőfürdőzés és teázás

Akut betegségeknél nem javasolják a meleg fürdőt, de krónikus gyulladás esetén készíthetünk gyógynövényes fürdőt a kádban. A kb. 36 fokos víz a vesék magasságáig érjen, a hőmérsékletet fokozatosan emeljük 40 fokra, a fürdőzésre pedig szánjunk 20 percet. A finom meleg körbeölel és megnyugtatja a fájó részeket, miközben a gyógynövények kifejtik áldásos hatásukat. Még hatékonyabb az eljárás, ha teákat is iszunk mellé, így kívül-belül küzdhetünk a tünetek ellen.
A kamilla nyugtató, görcsoldó, javítja a keringést, segít megfázáskor, valamint reuma és gyomorgörcs esetén. A cickafark tea készítéséhez elsősorban virágjait használjuk fel, de ülőfürdőhöz az egész növény szükséges. Megszünteti a gyulladást, szabályozza a veseműködést, és megindítja a vérkeringést is. A zsurló teaként is remek vizelethajtó, segít megelőzni a felfázás szövődményeit, de fürdővízbe is tehető. 2-3 evőkanállal tegyünk a vízbe, majd főzzük fel, és hagyjuk kiázni akár több órán át a növényt! Az apróbojtorján ugyancsak alkalmazható felfázás esetén teaként, de ülőfürdőként is csökkenti a gyulladást. A zsályából készült tea is bevethető gyulladások és húgyúti betegség ellen, külsőleg a hüvelyi, rendellenes folyások kezelésére is alkalmazható. A levendulából készült tea nyugtató hatású, betegség esetén is segít a nyugodt, mély alvásban. Ülőfürdőként is oldja a görcsöket és a stresszt, akár gyógynövényes fürdőkeverékek alapja is lehet. Emellett kipróbálhatjuk még a kakukkfüvet, a mentát, az édesköményt, vagy az ánizst. A gyógyító növényekből készített ülőfürdő nemcsak megelőzésre jó, hanem a hólyaghurut vagy hólyaggyulladás esetén hatásos kiegészítője az orvos által rendelt gyógykezelésnek.
Kipróbálhatjuk még a már elfeledett házi gyógymódot, a konyhasós ülőfürdőt, mivel ez fertőtlenítő, serkentő, tisztító tulajdonságú, szervezetünk védekező rendszerét mozgósítani tudja a gyógyulás érdekében, valamint erősítő- és serkentőszer. 1 kg só kell egy kád meleg vízbe, legalább 20-25 percig szükséges benne ülni, de a víz 37-38 fokos hőmérsékletét folyamatosan tartsuk fenn. Borogatást is készíthetünk, 1 liter vízhez 3-4 evőkanálnyi konyhasó szükséges, a víz hőmérséklete annyira meleg legyen, amit még kezünkkel elviselünk a borogató ruha kicsavarásakor. A hólyag, petefészek területére helyezzük és alaposan takarózzunk be, ezt pedig ismételjük meg néhány napon át.

Gyógynövények belső alkalmazásra

Felfázáskor, hólyaghurut és hólyaggyulladás esetén a vizelethajtó gyógynövények belső alkalmazásával is látványos eredményeket tudunk elérni. A vizelethajtó gyógynövények átmossák a gyulladásban lévő vizeletkiválasztó rendszert, gyulladáscsökkentő, baktériumölő tulajdonságukkal, lázcsillapító és fertőtlenítő hatásuknál fogva gyógyítanak. Ilyenek lehetnek például a csalánlevél, mezei zsurló, nyírfalevél, fekete bodza, ánizs, édeskömény, boróka, petrezselyemgyökér, rozmaringlevél.
Felhasznált irodalom:  Németh Imréné Éva: Gyógynövény ABC

Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...


Exluzív előnyári ajánlattal vár a Gotthard Therme Hotel & Conference****!

Szökjön el a nyári nyüzsgés előtt pár napra és foglalja le pihenését május 1. és június 23. közötti időszakra most akár 10+10% kedvezménnyel! Az 1.500 nm vízfelülettel rendelkező, pálmafákkal tarkított mediterrán termálfürdő, a korlátlan soft drink italcsomaggal kiegészített félpanziós ellátás és a hármashatár megannyi élményt, izgalmat tartogat. Foglaljon 20% kedvezménnyel még ma! Megnézem