Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Ivókúrák: hol és hogyan gyógyítanak?

2022. 08. 17. 08:00
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
Betegségek megelőzésére, gyomor- és bélműködés javítására, emésztés segítésére is alkalmazhatunk több hetes ivókúrákat, amelyeket a vizek ásványi anyag tartalma szerint különböző kategóriákba sorolhatunk.

Ivókúrával az egészséges bélműködésért

Az ivókúra során elismert ásványvizet vagy gyógyvizet alkalmazunk, belsőleg. A vizek élettani hatása a benne oldott ásványi anyagoktól függ, leggyakrabban a gyomor- és bélrendszer, valamint húgyúti elváltozások esetén alkalmazzák. Gyakran tartanak ivókúrát vesekő kialakulásának megelőzése céljából, hatását a vizelet-elválasztás fokozásával és a meglévő gyulladás csökkentésével képes elérni. A már kialakult köveket nem képes oldani, inkább csak a megelőzésben segít. A hidegen való felhasználás a gyomor, illetve vékonybél működését serkenti, meleg állapotban pedig csökkenti. A kúrák időtartama három-öt hét, általában napi kétszer vagy háromszor kell fogyasztani.

Mely vizeket használjuk ivókúrára?

Szénsavas vizek: A szénsav ingerlő hatása már a száj nyálkahártyájában megkezdődik, hatására a nyálelválasztás fokozódik. A gyomorban a helyi vérbőség fokozásával növeli a gyomorsav kiválasztást, ennek következtében étvágynövelő és emésztésjavító hatású, de puffadásra hajlamos egyéneknek nem javasolt.
Alkalikus vizek: Fogyasztásuk lassan, kortyonként, éhgyomorra ajánlott, legismertebb fajtája a Bükkszéken palackozott Salvus víz, használják gyomor-, bélhurut és légúti gyulladások esetén, idült hörghurutra, cukorbetegség kiegészítő kezelésére, refluxos panaszok enyhítésére.

Szulfáttartalmú vizek: Krónikus bélgyulladások, emésztési zavar, gyomor-, bél-, máj-, és epebetegségek gyógyítására ivókúraként is alkalmazzák. Hatását úgy fejti ki, hogy a szulfát a belekből nehezen felszívódva vizet von el, a béltartalom felhígul. A glaubersós Mira víz az epe kiválasztási-, epeürülési panaszok, székrekedés kezelésekor hasznos. Ismert még az Igmándi, a Hunyadi János és a Ferenc József keserűvíz, mely hatékony hashajtó, de aranyér, sérv, epe-, máj- és cukorbetegség esetén is érdemes alkalmazni.
Egyéb vizek: Az egyszerű termálvizek ivókúrában alkalmazva görcsoldó hatásúak, előnyösek köszvényes megbetegedéseknél, a kloridos vizek közül a nagyobb mennyiségű konyhasót tartalmazó vizet használják ivókúraként. A vasas vizet vashiányos vérszegénységre, nőgyógyászati problémákra, és műtétek utáni felerősítésre ajánlják, ilyen a parádi Clarissa és az István-forrás. A kénes víz élénkíti a légzést, emeli a vérben a C-vitamin tartalmat. A jódos-brómos vizek közül ivókúraként pajzsmirigy-alulműködésre a Jodaqua néven ismert sóshartyáni vizet használják. A radioaktív víz is ajánlott ivókúraként, közismert fájdalomcsillapító, értágító, élénkítő hatása. A hévízi gyógyvizet radon tartalma miatt nem lehet palackozni, de helyben, a város több pontján is találunk lehetőséget a „vízvételre”, öblögetésre használva a szájnyálkahártya-gyulladást is csillapítja. A kehidakustányi gyógyvíz kalcium-magnézium hidrogén-karbonátos víz, azaz földes-meszes, szív- és érrendszeri betegségekre magas vérnyomásra, betegségek utáni lábadozásra, erősítésre használhatjuk ivókúraként.
Ivókúrák: hol és hogyan gyógyítanak?

Budapesti ivókúra lehetőségek

Budapest különböző vegyi összetételű gyógyforrásai ivókúrára is alkalmasak, mert a termális vizekben feloldott vegyi anyagok jótékonyan hatnak az emberi szervezetben. A Rudas fürdővel összefüggő Hungária-forrás a vese- és hólyagbántalmaknál bizonyul hatékony gyógytényezőnek. A kéntartalmú Attila-forrás nagyszerűen bevált a gyomor, bél és emésztőszervek megbetegedéseinél. A radiokatív Juventus-gyógyforrás jótékonyan hat, mint érelmeszesedés csökkentő, vérkeringést szabályozó gyógyvíz. A Széchenyi-fürdő forrásai az epe bántalmainál és a légzőszervek hurutos állapotánál, köszvényes anyagcserezavarnál hatásosak, de inhaláció útján is jó eredményeket értek el. A Lukács fürdő ivócsarnoka is igen látogatott, melynek gyógyvize gyomor- és bélhurut, légzési zavarok esetén kiváló gyógyhatású. Ugyanakkor nem javasolják székrekedés, ödéma, szív- és veseműködés gyengesége esetén.
Mielőtt azonban belekezdünk az ivókúrába, olvassuk el az adott (akár palackozott, akár helyben fogyasztandó) gyógyvíz összetételét, és kérjük ki orvosunk véleményét a fogyasztás mikéntjéről!
Nyitókép forrása: kehidatermal.hu
Felhasznált források: Szviezsényi Zoltán: Budapest a kétezer éves fürdőváros, Dr. Bodnár László: Barangolás a Kárpát-medencében

Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...


Ha van véleménye, kérdése a cikkel kapcsolatban, szóljon hozzá a Facebookon. Kattintson ide